Yüzdeki lekeler nasıl geçer?

En yaygın cilt sorunları arasında lekeler yer almaktadır. Ciltteki lekeler vücudun her bölgesinde oluşabilmektedir. Bununla birlikte özellikle yüzde oluşan, yüzdeki lekeler bireyi rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle “yüzdeki lekeler nasıl geçer” şeklinde araştırma yapılabilmektedir. Yüzdeki lekelere karşı önlem alabilmek için cildin güneşten korunması gereklidir. Güneşin zararlı ışınları cilt tonu eşitsizlikleri, güneş lekeleri gibi sorunlara yol açabilmektedir. Tüm bunların sonucunda yüzde leke oluşabilmekte, yüzdeki lekeler nasıl geçer olarak ürün araştırması yapılabilmektedir.

YÜZDEKİ LEKELER NEDEN OLUŞUR?

Yüzdeki lekelerin en yaygın nedenlerinden biri güneşin zararlı ışınlarıdır.  Buna ek olarak sivilce ve akneler de yüzde leke oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Yüzdeki tüyleri gidermeye yönelik yapılan işlemler de cilde zarar verebilmekte ve leke oluşturabilmektedir.

Hatalı cilt bakım alışkanlıkları da yüzde leke oluşmasına yol açabilmektedir. Cilt bakımına dikkat edilmemesi, hatalı cilt bakım ürünlerinin seçilmesi, tercih edilen cilt bakım ürünlerinin kullanım talimatlarına uyulması gibi nedenlere bağlı olarak yüzde leke meydana gelebilmektedir.

Ciltteki lekelerin bir diğer oluşum nedeni ise yaşın ilerlemesidir. Yaşlanmaya bağlı olarak ciltte leke oluşabilmektedir. Bu lekeler yaşlılık lekeleri olarak nitelendirilebilmektedir. Yaşın ilerlemesine ve hormonal değişimlere bağlı olarak oluşan lekeler oldukça inatçı olabilmektedir. Bunda yaşın ilerlemesi de önemli bir kriterdir. Yaş ilerledikçe cildin kendini onarma gücü de azalmaktadır.

Genetik faktörler de ciltte lekelerin oluşumunda etkendir. Çeşitli cilt sorunları da lekelere  yol açabilmektedir.

YÜZDEKİ LEKELERİ GİDERMEK İÇİN BİRÇOK SEÇENEK BULUNUYOR

Yüzdeki lekeleri gidermek için birçok yöntem bulunmaktadır. Peeling, lazer, leke kremleri gibi yöntemler tercih edilebilmektedir. Özellikle leke kremleri yoğun olarak tercih edilebilmektedir. Leke kremleri ekonomik olmaları ve kolayca kullanılabilmeleri nedeni ile rağbet görmektedir.

Lekeleri giderirken dikkat edilmesi gereken bir nokta da cildin yıpratılmamasıdır. Cilt zarar gördüğünde birçok çevresel faktöre karşı savunmasız konumda olacaktır. Bunun sonucunda hem yeni cilt sorunları meydana gelebilir hem de yeni lekeler oluşabilmektedir.

Yüzdeki lekelerin inatçı olabildiğinden bahsetmiştik.  Bu nedenle leke kremi seçiminde dikkatli olunmalıdır. Zengin, kaliteli içeriğe sahip; hücre yenileyici prepatlar içeren leke kremleri tercih edilmelidir. Bu ürünlerle hem cilde bakım yapmak hem de lekelerden kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× Whatsapp