Yüzdeki lekeler için krem

En sık karşılaşılan cilt problemlerinden biri de lekelerdir. Bu nedenle sık sık yüzdeki lekeler için krem araştırılabilmektedir. Yüzdeki lekeler çeşitli etkenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Güneşe, sivilce ve aknelere veya çeşitli cilt problemlerine bağlı olarak lekeler oluşabilmektedir.

GÜNEŞ LEKELERİNE DİKKAT!

En yaygın yüz lekeleri arasında güneşin zararlı ışınlarına bağlı olarak oluşan güneş lekeleri bulunmaktadır. Güneş lekeleri güneşin zararlı ışınlarına da bağlı olarak daha inatçı konuma gelebilmektedir.

Güneş lekeleri ile birlikte sıkça karşılaşılan bir diğer problem de sivilce ve akne lekeleridir. Sivilce ve akneler artık aktif olmasalar bile ciltte lekelere sebebiyet verebilmektedir. Bu da doğal olarak bireyi rahatsız etmektedir.

CİLTTEKİ LEKELER İÇİN NASIL ÖNLEM ALINABİLİR?

Elbette cilt lekelerini kesin olarak önlemek mümkün değildir. Ne kadar dikkat edilirse edilsin ciltte lekeler oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra yine de ciltte leke oluşmasını alabilmek için alınabilecek çeşitli tedbirler bulunmaktadır.

Öncelikle cilt güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmalıdır. Buna dikkat edilirse çeşitli cilt sorunları ve güneş lekeleri oluşma ihtimali azalacaktır. Bununla birlikte sivilce, akneler için de alınabilecek çeşitli tedbirler bulunmaktadır. Sivilce ve aknelerin meydana gelmemesi doğal olarak sivilce, akne lekesi oluşma ihtimalini de azaltacaktır.

Sivilce, akne oluşma olasılığını azaltmak için cilt temizliğine dikkat edilmelidir. Cilt ölü hücrelerden, kirden düzenli olarak arındırılmalıdır. Cilt temizliğine dikkat edilmesi cildin kendini onarmasına da katkıda bulunacak ve cildin daha canlı görünmesine yardımcı olacaktır.

Cilt bakımına katkıda bulunmak; ciltteki lekelerin oluşmasını önlemeye yardım etmek için düzenli ve dengeli beslemek de önem taşımaktadır. Gereğinden çok fazla ya da çok az besin tüketilmesi hem genel sağlık hem de cilt açısından olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

STRES ÇEŞİTLİ CİLT PROBLEMLERİNE NEDEN OLABİLMEKTEDİR

Stresin sağlığa sayısız zararı bulunmaktadır. Stres birçok cilt problemini de olumsuz şekilde etkilemektedir. Mevcut cilt sorunları da stresle daha da ilerleyebilmekte ve daha inatçı konuma gelebilmektedir. Stres cildin gereğinden fazla yağ üretmesine de yol açabilmektedir.

Çevresel faktörler de ciltte leke oluşmasına ve çeşitli cilt problemlerine yol açabilmektedir.  Çok sıcak veya çok soğuk hava cildi olumsuz etkileyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× Whatsapp