Yüzdeki lekeler için bakım

Ciltte birçok nedene bağlı olarak leke oluşabilmektedir. Leke şikayetinin en yaygın olarak yaşandığı bölgelerden biri de yüzdür. Birçok birey yüzündeki leke ve sivilcelerden yakınabilmektedir. Bu nedenle “yüzdeki lekeler için krem” araştırılabilmektedir.

YÜZDEKİ LEKELER NEDEN OLUŞUR?

Yüzdeki lekelerin oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Cilt lekelerinin en yaygın nedenlerinden biri de güneşin zararlı ışınlarıdır.  UVA UVB ışınları cilt tonu eşitsizliklere, lekelere yol açabilmektedir. Cildin güneşin zararlı ışınlarından korunmaması erken yaşlarda yaşlanma belirtilerine de yol açabilmektedir.

Cilt lekelerinin oluşum nedeni güneşin zararlı ışınları değildir. Sivilce şikayeti de ciltte lekeye yol açabilmektedir. Sivilcelerin oluşum nedeni tam olarak belirlenemese de birçok faktörün sivilce oluşumuna katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştır.

Örneğin sağlığa zararlı beslenme alışkanlıkları sağlığa zarar verdiği ve kilo kontrolünü zorlaştırdığı gibi sivilcelere de yol açabilmektedir. Sivilce şikayetine dolayısıyla yüzdeki lekelere karşı önlem alabilmek için cilt temizliğine dikkat edilmelidir. Ciltteki ölü hücreler, kir, ter, yağ, makyaj kalıntıları cildin kendini onarmasını güçleştirebilmektedir.

Cildin kirlenmesi kullanılacak cilt bakım ürünlerinden alınacak verimi de azaltacaktır.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak yaşlılık lekeleri de oluşabilmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte hem sağlıkta hem de ciltte değişikler meydana gelebilmektedir.

YAŞLILIK LEKELERİNE DİKKAT!

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yaşlanma lekeleri oluşabilmektedir. Buna ek olarak yaşın ilerlemesi ile birlikte yaşlanma belirtileri de oluşabilmektedir. Sarkma, kırışıklık gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Hatalı cilt bakım alışkanlıkları veya cilt bakımına dikkat edilmemesi genç yaşlarda sorun oluşturmayabilir fakat bunlarım olumsuz sonuçları ileri yaşlarda ortaya çıkabilecektir.

İleri yaşlarda cildin kendini onarma kabiliyeti azalabilmektedir. Bundan dolayı çeşitli cilt sorunları meydana gelebilecektir.

YÜZDEKİ LEKELER NASIL GEÇER?

Birçok birey karşılaştığı leke şikayetinden bir an önce kurtulmak istemektedir. Lekeler için evde uygulanan yöntemler de araştırılabilmektedir. Lekeleri giderebilmek için doğru karışımın hazırlanabilmesi ev koşullarında imkansıza yakındır. Bununla birlikte bilinçsizce uygulanan yöntemler cilde zarar da verebilmektedir.

Hücre yenileyici prepatlar içeren kremler tercih edilmelidir. Hem cilde bakım yapan hem de leke giderici ürünler seçilebilir.

Bunun yanı sıra leke giderici bakıma ek olarak cildin güneşten korumasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× Whatsapp